Moja

Praktyka Shinrin Yoku

           Odkąd sięgam pamięcią, las zawsze był dla mnie ważnym miejscem. Intuicyjnie czułem, że las ma olbrzymią moc. Kiedy tylko mogłem zaszywałem się w swoje ulubione miejsca w lesie i tam ładowałem baterie. To tajemnicze miejsce było dla mnie przystanią w trudnych chwilach w życiu. Jest też miejscem, w którym spędziłem wiele pięknych chwil: zabawy z dziećmi na leśnych łąkach, cudowne chwile z przyjaciółmi przy ognisku, samotne medytacje czy vison questy, obserwowanie leśnego życia, a także nasz ślub z Moniką w Puszczy Bukowej. W lesie nauczyłem się wiele. Myślę, że to właśnie tam odpowiedziałem sobie na pytanie - kim jestem i jaki jest cel mojej podróży. Las mam wpisany w swój kod genetyczny, już na zawsze będzie bliski memu sercu.  

      Mieszkam na  Pomorzu Zachodnim w Stargardzie. Nasz wyjątkowy region zawsze fascynował mnie od strony przyrodniczej. Dwa piękne parki narodowe: woliński i drawieński  przyciągają swoją magią, historią, kulturą i olbrzymią bioróżnorodnością. Nie sposób jest się im oprzeć. Ponadto siedem parków krajobrazowych, w tym takie perełki jak Iński Park Krajobrazowy czy Szczeciński Park Krajobrazowy. Oraz liczne rezerwaty przyrody, takie jak Świdwie, Czarnocin czy Cisy Tychowskie.

       Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o Shinrin Yoku byłem bardzo zaskoczony, że tak mało wiemy o wpływie środowiska leśnego na ludzki organizm. Jestem licencjonowanym przewodnikiem terenowym po Pomorzu Zachodnim. Znam doskonale wszystkie te miejsca i zawsze doceniałem ich walory turystyczne, wizualne, kulturowe i historyczne. Kiedy zacząłem zagłębiać się w temat Shinrin Yoku, zdałem sobie także sprawę z walorów prozdrowotnych naszych leśnych zasobów. W 2018 r. pojawiła się szansa wyjazdu do Wielkiej Brytanii na kurs przewodnika Shinrin Yoku. Nie zastanawiałem się długo, chciałem lepiej poznać środowisko leśne i jego prozdrowotne wartości. Kurs odbył się w pięknym Parku Narodowym Dartmoor w hrabstwie Devon. Poznałem tam fantastycznych ludzi, którzy zarazili mnie zieloną energią do Kąpieli Leśnych. Od tamtej pory organizuję warsztaty Shinrin Yoku w całej Polsce,  najczęściej oczywiście na terenie Pomorza Zachodniego. Współpracowałem i współpracuję  tworząc warsztaty Shinrin Yoku  z Nadleśnictwem Gryfino, Galerią Tworzę się i  Klubem 13 muz ze Szczecina, z Warszawską Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Stargardzie,  Szmaragdowym Centrum Zdrowia w Szczecinie, Tree Your Mind - Projekty Leśne w Katowicach. Można było także mnie posłuchać, zobaczyć lub poczytać  w mediach: Radio Chilli Zet, Dzień dobry TVN czy Ecostyl. Promuję zdrowy tryb życia, w głębokiej symbiozie z naturą. Moje hasło na każdy dzień to Szanuj Zdrowie - Szanuj Las.

     Organizując warsztaty Shinrin Yoku mam głębokie przekonanie o ważności sprawy nie tylko ze względu na nasze dobre zdrowie, ale także ze względu na ochronę środowiska i  jego  wyjątkowych zasobów.  Las, poza oceanami, to największy żyjący system na tej planecie. Jeśli go uszanujemy, on odwdzięczy nam się dobrym zdrowiem, częstym uśmiechem na twarzy oraz lepszą kreatywnością. Środowisko leśne zwiększa nasze możliwości  na każdym poziomie, dlatego tak ważna jest przyrodnicza edukacja dla najmłodszych. Dzisiaj powstają szkoły i przedszkola leśne, gdzie  dzieci 80% czasu spędzają poza murami ciasnych pomieszczeń. Spędzając czas na łonie natury, doświadczają każdego ruchu w przyrodzie, integrują się ze swoją naturą, wyostrzają swoją percepcję. Ich odporność immunologiczna, a także stan zdrowia psychicznego jest w dużo lepszej sytuacji niż dzieci, które spędzają czas w zamkniętych budynkach szkół. Dzieci to nasza przyszłość i nadzieja na ochronę naszej cudownej planety. Zapraszam na warsztaty Shinrin Yoku wszystkie grupy wiekowe, wszystkich spragnionych uzdrawiającego odpoczynku, większej kreatywności, wydajności, lepszej zdolności uczenia się, większego rozumienia procesów zachodzących w naturze i w nas samych.  Poczuj, dotknij, zobacz, usłysz, posmakuj. Wykorzystaj wszystkie swoje zmysły i zanurz się w świecie cudownej natury.

Do zobaczenia na leśnym szlaku. Pozdrawiam.                                                                      

 Jacek Gawroński 

      


 

 

 

 

Lorem ipsum

Aby dowiedzieć się więcej o mnie i kąpielach leśnych kliknij na poniższe linki z wywiadami z prasy i Tv.

Rozmowa z radiem ChiliZET

https://www.chillizet.pl/Z-zycia-Radia/O-sztuce-Shinrin-Yoku-w-Sniadaniu-do-lozka-19185

 

 

Rozmowa z Dzień Dobry TVN

https://dziendobry.tvn.pl/a/kapiele-lesne-i-ich-nieocenione-wlasciwosci-zdrowotne-intuicyjnie-zawsze-wiedzielismy-ze-las-nam-sluzy?fbclid=IwAR2HJgrM_YnjU9K89DAP_bX7ZFGSW7DpZRmYPljoUo40OZ32v8xbLe8aDnI

Rozmowa z Prestiż magazyn.

http://prestizszczecin.pl/magazyn/140/zdrowie-i-uroda/lesna-kapiel-dla-ciala-i-duszy

Zobacz Shinrin Yoku na Faceboku, oraz Youtube. Zapraszam do lajkowania :)